Znajdziesz tutaj zestawienie top 5 najciekawszych atrakcji turystycznych w Bieszczadach, które warto umieścić na liście miejsc wartych zobaczenia. 

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? To słynne powiedzenie sporo mówi o tych górach – dzikich, tajemniczych, z dala od cywilizacji i mnóstwem miejsc do odkrycia. Bieszczady przyciągają przepięknymi widokami, ciekawymi trasami turystycznymi i niewielkimi, pełnymi uroku miasteczkami.

Bieszczady atrakcje turystyczne

Jakie atrakcje turystyczne w Bieszczadach warto wybrać podczas pierwszego spotkania z tymi niezwykłymi górami?

1. Bieszczady Solina i zapora wodna

Jedną z największych atrakcji Bieszczad z pewnością jest Jezioro Solińskie, sztuczny zbiornik wodny utworzony po postawieniu elektrowni i zapory, którego głównym zadaniem jest zapobieganie powodziom. Jednak z biegiem czasu jezioro stało się też wyjątkową atrakcją turystyczną tego regionu. Sporo tu letniskowych wsi, wśród których najczęściej odwiedzane są Myczkowce, Polańczyk czy Bukowiec. Bieszczady w okolicy Jeziora Solińskiego są wyjątkowo piękne i pełne niesamowitych widoków. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest z pewnością możliwość zwiedzania wnętrza zapory wodnej w Solinie, która jest największą tego typu betonową konstrukcją w Polsce. 

2. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Wybierając się do wsi Majdan Bieszczady można poznawać z okien wyjątkowej Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, najwyżej położonej linii wąskotorowej w Polsce, oddanej do użytku w 1898 roku. Przez większość swojego istnienia kolejka służyła głównie do transportu drewna, od 1997 roku funkcjonuje jako atrakcja turystyczna. Kolejka kursuje na kilku trasach, z których wszystkie rozpoczynają się we wsi Majdan i mają kilka lub kilkanaście kilometrów długości. Wycieczka kolejką wąskotorową to obowiązkowy punkt programu dla turystów odwiedzających Bieszczady. Atrakcje dla dzieci z pewnością są niezapomniane, a i dla dorosłych może to być ciekawe i wyjątkowe doświadczenie

3. Dolina Osławy i 13 cerkwi

Jeśli planujesz wypad w Bieszczady, atrakcje samochodem zwiedzać będzie o wiele łatwiej niż na piechotę. Szczególnie te, które leżą w pewnej odległości od siebie. Zmotoryzowanym turystom warto polecić Dolinę Osławy i Osławicy, czyli dwóch rzek, które oddzielają Bieszczady od Beskidu Niskiego. Oprócz przepięknych krajobrazów, w dolinie znajduje się 13 zabytkowych cerkwi, z których każda jest prawdziwym dziełem sztuki i architektury. Do zobaczenia jest 6 cerkwi drewnianych i 7 murowanych. 

4. Bieszczadzkie Połoniny

Połoniny są jednym z tych elementów krajobrazu bieszczadzkiego, który odróżnia to pasmo górskie od innych. Są to pasma łąk, które znajdują się na górskich grzbietach ponad lasami. Według niektórych turystów połoniny najpiękniej prezentują się jesienią, ale zdecydowanie warto wybrać się tutaj o każdej porze roku. Jeśli planujesz Bieszczady zimą, atrakcje widokowe na łąkach ponad lasami również będą niesamowite. Turyści idący na podziwianie połonin mają do wyboru kilka tras o różnej długości i stopniu trudności. Można więc bez problemu znaleźć taki szlak, który będzie odpowiadał kondycji. 

5. Lesko czyli brama do Bieszczad

Każdy region turystyczny ma to jedno miasto, które jest punktem startowym do dalszego zwiedzania. W przypadku Bieszczad jest to miasteczko Lesko i jego niezwykłe atrakcje. Bieszczady i okolice sporo mają takich miejscowości, w których czas płynie wolniej, a jednocześnie jest wiele miejsc, które warto zobaczyć i zatrzymać się w nich na dłużej. W lesku warto zobaczyć spory zamek z XVI wieku, który w późniejszych czasach był przebudowywany, a obecnie znajduje się w nim pensjonat. Ciekawy będzie również spacer po rynku otoczonym zabytkowymi kamieniczkami. Nieco dalej, bo aż 3 kilometry za miasto, warto się wybrać, aby zobaczyć Leski Kamień, potężna skałę, która jest świetnym miejscem do fotografowania. 

Najlepsze Hotele w Polsce

Odkryj Najlepsze Hotele w Polsce z Hotele PL: Chcesz spędzić niezapomniane chwile na urlopie, wczasach czy podczas weekendowego wypoczynku? Hotele PL prezentuje wyjątkowe propozycje hoteli z basenami, jacuzzi, ze spa w atrakcyjnych lokalizacjach Polski. Niezależnie od tego, czy marzysz o pobycie w górach, nad morzem czy nad jeziorem, mamy coś dla Ciebie. Skontaktuj się z nami: kontakt@hotelepl.pl lub pod numerem +48 797 019 375.