Zamki i pałace w Polsce to wyjątkowo ciekawe atrakcje turystyczne, które pozwalają przenieść się w czasie, poznać kawałek historii i zwiedzić zamkowe wnętrza.

W naszym kraju takich obiektów jest pod dostatkiem – są one jednak mocno rozsiane po całym kraju, dlatego nie ma możliwości zwiedzić ich wszystkich w krótkim czasie. Jeśli jednak wybierasz się na wakacje, warto sprawdzić, czy akurat gdzieś w okolicy nie znajduje się wyjątkowy zamek.

Sprawdź także listę najpiękniejszych hoteli w Polsce.

Zamki które warto zobaczyć w Polsce

Zamki w Polsce do zwiedzenia można znaleźć praktycznie w każdym regionie. 

Zamek Królewski na Wawelu

Wśród najpiękniejszych zamków w Polsce zawsze wymieniany jest ten najważniejszy z punktu widzenia historii i kultury naszego kraju – Zamek Królewski na Wawelu. To budowla, której wnętrza były świadkiem wielu istotnych wydarzeń, to tu mieszkali polscy władcy i tu najchętniej przyjeżdżają turyści podążający szlakami najciekawszych zamków. Obiekt jest świetnym przykładem architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej, znajdują się tu liczne sale wystawowe z meblami z epoki i wyjątkowymi dziełami sztuki. Integralną częścią zamku jest Katedra Wawelska z Dzwonem Zygmunta, a także dziedziniec z krużgankami. 

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Jeśli interesują Cię średniowieczne zamki w Polsce, koniecznie musisz wybrać się do Lidzbarka Warmińskiego na zamek, który był siedzibą biskupów warmińskich. To potężna gotycka budowla, której początki sięgają XIV wieku. Z zewnątrz jest masywna i dosyć prosta, wewnątrz zachwyca bogactwem zdobień i dziełami sztuki architektonicznej. Zwiedzanie zamkowych wnętrz to możliwość przeniesienia się w czasie i odkrywania kolejnych pomieszczeń, z których każde kolejne jest bardziej zachwycające od poprzedniego. 

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamki krzyżackie w Polsce mają swoją ogromną historię ze względu na obecność zakonu przez kilka stuleci na terenie naszego kraju. Krzyżacy pozostawili wyjątkowo efektowne i potężne budowle, które zachwycają zwiedzających aż do dziś. Krzyżacką budowlą, którą koniecznie trzeba poznać z bliska, jest zamek w Malborku – największy nie tylko w Polsce, ale  całej Europie. Obiekt powstawał w kilku etapach, stąd spore zróżnicowanie w jego obecnej bryle. Sporym zniszczeniom ulegał podczas działań wojennych, także w drugiej wojnie światowej. Obecnie zamek znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego wnętrza są udostępnione do zwiedzania. 

Zamek Książ w Wałbrzychu

To trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce, wyjątkowo potężny i zróżnicowany architektonicznie z tego względu, że przez wieku był rozbudowywany i stale powstawały tu kolejne elementy. Obiekt posiada zachwycające, pełne kunsztownych zdobień wnętrza. W części zamku zlokalizowany jest hotel. Jeśli więc interesują cię zamki hotele w Polsce i chcesz spędzić noc lub kilka w miejscu o wielowiekowej historii, Zamek Książ będzie ku temu idealny. 

Zamek w Mosznej

Niewielka miejscowość na Opolszczyźnie posiada zamek, który do złudzenia przypomina pałace Disneya. Wybudowany jest w stylu barokowym, ale rozbudowany w kilku innych stylach. Ma 99 wież i aż 365 pomieszczeń, jest to więc budowla, która zachwyca już od pierwszego spojrzenia. Uzupełnieniem bajkowego klimatu zamku w Mosznej jest stary park ze starymi dębami i rododendronami, które sprawiają, że prezentuje się jeszcze bardziej magicznie. 

Łazienki Królewskie w Warszawie

Wymieniając najpiękniejsze zamki i pałace w Polsce nie można zapomnieć o znajdujących się w stolicy Łazienkach Królewskich. To wyjątkowy zespół pałacowo-ogrodowy wykonany na polecenie ostatniego króla Polski Stanisława Augusta poniatowskiego. Wyjątkowym miejscem jest tutaj Pałac na Wodzie o przepięknej architekturze, w którym kiedyś odbywały się słynne obiady czwartkowe. Tutaj też można znaleźć wiele charakterystycznych obiektów, jak chociażby pomnik Fryderyka Chopina. 

Najlepsze Hotele w Polsce

Odkryj Najlepsze Hotele w Polsce z Hotele PL: Chcesz spędzić niezapomniane chwile na urlopie, wczasach czy podczas weekendowego wypoczynku? Hotele PL prezentuje wyjątkowe propozycje hoteli z basenami, jacuzzi, ze spa w atrakcyjnych lokalizacjach Polski. Niezależnie od tego, czy marzysz o pobycie w górach, nad morzem czy nad jeziorem, mamy coś dla Ciebie. Skontaktuj się z nami: kontakt@hotelepl.pl lub pod numerem +48 797 019 375.