Znajdziesz tutaj zestawienie top 6 najciekawszych atrakcji turystycznych w Małopolsce, które warto umieścić na liście miejsc wartych zobaczenia. 

Atrakcje turystyczne w województwie małopolskim to ogromny wybór i jeszcze większa różnorodność. Coś dla siebie znajdą w tym regionie wielbiciele historii i zwiedzania zabytków, osoby, które uwielbiają zimowe szaleństwo na stokach, a także miłośnicy trekkingu po górach i nie tylko.

Małopolska atrakcje turystyczne

Malownicze krajobrazy, historyczne zamki, niesamowite parki krajobrazowe i aż dwie stolice w jednym województwie – sprawdź, co warto zobaczyć w Małopolsce i zaplanuj wyjazd pełen niepowtarzalnych atrakcji. 

1. Kraków – stolica Małopolski

Małopolska atrakcje na weekend ma na tyle ciekawe, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zwiedzanie regionu warto zacząć od jego stolicy, czyli Krakowa. To miasto o wielowiekowej historii, wspaniałej kulturze, architekturze i zabytkach słynnych nie tylko na całą Polskę. Zamek Królewski na Wawelu, Sukiennice, Kościół Mariacki, Smok Wawelski to tylko niektóre z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Na zwiedzanie stolicy Małopolski warto zarezerwować sobie co najmniej weekend, w jeden dzień zdecydowanie nie uda się bowiem zobaczyć wszystkiego, 

2. Zakopane – zimowa stolica Polski

Atrakcje zimowe Małopolska ma przede wszystkim w górach. A jeśli góry, to oczywiście Zakopane. Osoby, które wybierają się na zwiedzanie Małopolski, szusowanie po ośnieżonych stokach czy na wycieczkę krajoznawczą, powinny koniecznie zahaczyć o zimową stolicę Polski. Góralska kultura i kuchnia, spacer Krupówkami, a także góry na wyciągnięcie ręki – pobyt w Zakopanem może być startem do wyjątkowych podróży po górskich szlakach. 

3. Kopalnia soli w Wieliczce

Na hasło: atrakcje dla rodzin Małopolska, jednym z miejsc, które niemal od razu przychodzi do głowy jest Kopalnia Soli „Wieliczka”. To miejsce o wielowiekowej tradycji i historii, które obecnie jest idealną atrakcją turystyczną dla całej rodziny. Udostępniona do zwiedzania trasa turystyczna ma około 3 kilometry, dlatego trzeba przygotować się na kilka godzin zwiedzania. Podczas wędrówki trzeba będzie pokonać około 800 schodów, ale zdecydowanie warto – można podziwiać całą podziemną infrastrukturę, zobaczyć solne żyrandole, kopalniane korytarze, kaplice, podziemne jeziorka. Jeśli celem Twoich wakacji jest Małopolska, atrakcje w deszcz najlepiej mieć pod dachem, a jeszcze lepiej – pod ziemią. Wizyta w kopalnie na pewno pozostanie niezapomniana. 

4. Ojcowski Park Narodowy

Miłośnikom naturalnych atrakcji i przebywania na łonie natury z pewnością spodoba się w Małopolsce Ojcowski Park Narodowy, najmniejszy z polskich parków. To, co go wyróżnia na tle innych, to wyjątkowa rzeźna tereny, mnóstwo jaskiń i skał, które osadzone są na tle malowniczych krajobrazów. Podczas zwiedzania Ojcowskiego Parku Narodowego można zobaczyć nie tylko naturalne atrakcje, ale również wyjątkowe zamki, między innymi ruiny zamku w Ojcowie lub Zamek Pieskowa Skała. 

5. Szlak Orlich Gniazd

W poszukiwaniu niezapomnianych atrakcji w Małopolsce, warto również zainteresować się Szlakiem Orlich Gniazd, który wyznaczany jest efektownymi zamkami leżącymi w wyjątkowych, malowniczych miejscach. Na Szlaku Orlich Gniazd można zobaczyć między innymi zamek królewski w Bobolicach, zamek królewski na Pieskowej Skale, zamek Ogrodzieniec czy ruiny zamku Rabsztyn. Zwiedzenie całego szlaku z pewnością wymaga co najmniej kilkunastu dni urlopu, dlatego w przypadku krótszych wakacji warto wybrać sobie jeden lub dwa zamki, które poznamy bliżej. 

6. Atrakcje dla dzieci Małopolska? Oczywiście Energylandia

Jeśli podróżujesz po Małopolsce z dziećmi, trzeba dopasować program atrakcji do potrzeb pociech. A te nie zawsze mają ochotę na oglądanie starych zamków, wędrowanie po lasach czy spacery wśród zabytków. Jest natomiast miejsce, do którego każde dziecko wybierze się z ogromnym okrzykiem radości. Energylandia w Zatorze w województwie małopolskim to największy w Polsce park rozrywki, pełen atrakcji dla najmłodszych, nieco starszych i tych całkiem już dorosłych. Park podzielony jest na 6 stref tematycznych i posiada ponad 120 atrakcji dla dzieci w różnym wieku: kolejki górskie, karuzele, parki linowe, zjeżdżalnie, park wodny i wiele innych. Na wizytę w Energylandii zdecydowanie warto zarezerwować sobie cały dzień – żadne dziecko nie będzie chciało stąd wyjść przed zamknięciem. 

Najlepsze Hotele w Polsce

Odkryj Najlepsze Hotele w Polsce z Hotele PL: Chcesz spędzić niezapomniane chwile na urlopie, wczasach czy podczas weekendowego wypoczynku? Hotele PL prezentuje wyjątkowe propozycje hoteli z basenami, jacuzzi, ze spa w atrakcyjnych lokalizacjach Polski. Niezależnie od tego, czy marzysz o pobycie w górach, nad morzem czy nad jeziorem, mamy coś dla Ciebie. Skontaktuj się z nami: kontakt@hotelepl.pl lub pod numerem +48 797 019 375.