Znajdziesz tutaj zestawienie top 5 najciekawszych atrakcji turystycznych w Wielkopolsce, które warto umieścić na liście miejsc wartych zobaczenia. 

Wielkopolska jest wyjątkowo bogatym turystycznie regionem Polski, choć jeszcze nie do końca docenianym. Warto wybrać się tutaj zarówno na weekendowe zwiedzanie, jak i na dłuższy wypoczynek. Region ma do zaoferowania wspaniałe pałace i zamki, drewniane kościoły, pełne zabytków miasta i miasteczka oraz niezapomniane krajobrazy.

Wielkopolska atrakcje turystyczne

Które atrakcje turystyczne w województwie wielkopolskim warto zobaczyć z bliska? Mamy dla ciebie kilka wyjątkowych propozycji. 

1. Poznań – stolica Wielkopolski

Na hasło: Wielkopolska – co robić, oczywistą odpowiedzią jest: wybrać się do Poznania. Stolica regionu jest wyjątkowo popularna wśród turystów, których przyciąga bogata historia miasta, mnóstwo zabytków i dodatkowych atrakcji. Warto wybrać się tutaj na Ostrów Tumski, czyli historyczne centrum miasta, nad którym góruje potężna Katedra Poznańska. Znanym miejscem jest również starówka z ratuszem ze słynnymi koziołkami. Wśród polecanych atrakcji w Poznaniu znajdują się również Zamek Królewski, Park Cytadela, Jezioro Maltańskie z kolejką parkową oraz Teatr Wielki. Na zwiedzanie miasta warto zarezerwować sobie weekend – w ciągu jednego dnia trudno będzie obejść wszystkie ciekawe miejsca. 

2. Gniezno – pierwsza stolica Polski

Podczas zwiedzania Wielkopolski koniecznie trzeba wybrać się do Gniezna, pierwszej stolicy naszego kraju z wyjątkowo starymi i efektownymi zabytkami. Na pierwszym miejscu jest oczywiście katedra Gnieźnieńska ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi. Warto również pójść na spacer na starówkę, przejść się Traktem Królewskim, a także odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego. W okolicy miasta ciekawym obiektem jest natomiast Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie. Zwiedzanie Gniezna i okolic to prawdziwa gratka dla miłośników dawnej historii, zabytków i pięknej architektury, której tutaj nie brakuje. 

3. Wielkopolska atrakcje na weekend – zamki i pałace

Region Wielkopolski jest wyjątkowo bogaty, jeśli chodzi o zamki, pałace, dwory szlacheckie i siedziby magnaterii. Jeśli planujesz weekendowy wypoczynek w tym regionie, warto zobaczyć kilka najciekawszych miejsc. Jednym z nich jest wyjątkowo piękny zamek w Kórniku – bogata architektura, wspaniałe wnętrza, a także XIX-wieczny park dendrologiczny to atrakcje, które warto zobaczyć z bliska. Warto również wybrać się do pałacu w Rogalinie, który znajduje się n skraju Rogalińskiego parku Krajobrazowego.

Na uwagę zasługuje nie tylko sam obiekt, ale również znajdujące się w okolicy największe w Europie skupisko wyjątkowo starych dębów. W planie zwiedzania zamków i pałaców nie może również zabraknąć zamku w Gołuchowie, który jest prawdziwą architektoniczną perełką, przypominającą pałace z Doliny Loary we Francji. 

4. Wielkopolska atrakcje przyrodnicze

Region Wielkopolski to nie tylko zabytki i obiekty o wartości historycznej. Coś dla siebie znajdą również turyści, którzy uwielbiają wędrówki na łonie natury. Warto wybrać się między innymi do Wielkopolskiego Parku Narodowego, który znajduje się nad Wartą w trójkącie pomiędzy trzema miastami: Mosiną, Stęszewem oraz Luboniem. Wyprawa do parku to okazja do przebywania w pięknych okolicznościach przyrody, podziwiania niezwykłych krajobrazów, a także spotkania wielu gatunków zwierząt, których na tym obszarze nie brakuje. W parku sporo jest tras spacerowych, jezior i dzikich plaż, a także ciekawych, zabytkowych obiektów, usytuowanych wśród dzikiej natury. 

5. Atrakcje dla dzieci Wielkopolska – wyprawa do zoo

Wśród największych atrakcji dla dzieci warto wymienić zoo w Poznaniu.  I to nawet niejedno. Poznań jest jedynym miastem w Polsce, w którym są dwa ogrody zoologiczne. Pierwszy, Stare Zoo znajduje się w dzielnicy Jeżyce. To historyczny i zabytkowy obiekt, w którym obecnie mieszkają głównie zwierzęta hodowlane, takie jak kozy, owce, króliki, osiołki. Nie brakuje jednak także bardziej egzotycznych gatunków, jak gady z różnych stron świata. O wiele większe i zróżnicowane jest natomiast drugie, Nowe Zoo znajdujące się we wschodniej części Poznania niedaleko Jeziora Maltańskiego.

To już potężny obszar, na którym spotkamy żyrafy, tygrysy, zebry, nosorożce. Można również zobaczyć największą w Polsce słoniarnię. Wycieczka do zoo to idealny pomysł na urozmaicenie rodzinnego wypadu do Wielkopolski. Zarówno najmłodsi, jak i starsi z pewnością znajdą tutaj sporo atrakcji dla siebie. 

Najlepsze Hotele w Polsce

Odkryj Najlepsze Hotele w Polsce z Hotele PL: Chcesz spędzić niezapomniane chwile na urlopie, wczasach czy podczas weekendowego wypoczynku? Hotele PL prezentuje wyjątkowe propozycje hoteli z basenami, jacuzzi, ze spa w atrakcyjnych lokalizacjach Polski. Niezależnie od tego, czy marzysz o pobycie w górach, nad morzem czy nad jeziorem, mamy coś dla Ciebie. Skontaktuj się z nami: kontakt@hotelepl.pl lub pod numerem +48 797 019 375.