Znajdziesz tutaj zestawienie top 5 najciekawszych atrakcji turystycznych w Szczawnicy, które warto umieścić na liście miejsc wartych zobaczenia. 

Szczawnica to niewielkie, ale wyjątkowo malownicze miasto w województwie małopolskim. Latem i zimą przyciąga miłośników górskich wędrówek, szusowania po stokach, a także wypoczynku z dala od zgiełku wielkiego miasta.

Szczawnica atrakcje turystyczne

Jeśli wybierasz się właśnie tutaj na urlop, sprawdź poniższe atrakcje turystyczne w mieście Szczawnica, które koniecznie trzeba zobaczyć. 

1. Pieniński Park Narodowy

Szczawnica atrakcje latem ma przede wszystkim w postaci malowniczych krajobrazów i wspaniałych widoków wynikających z jej niezwykłego położenia. Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w okolicy Szczawnicy jest Pieniński Park Narodowy z wyjątkowo efektownym górskim krajobrazem, lasami sosnowymi, wodospadami, a także dużą ilością gatunków ptaków, w których śpiew można się wsłuchać podczas wędrówki. Pieniński Park Narodowy nie jest tak oblegany, jak popularne górskie miejscowości – można tu liczyć na spokojny i kameralny wypoczynek w bliskości przyrody. 

2. Wodospad Zaskalnik

Jeśli zastanawiasz się, co podczas górskiego urlopu robić, Szczawnica udzieli Tobie wiele odpowiedzi. Z pewnością będzie to wypoczynek aktywny, pełen zwiedzania najciekawszych punktów w mieście i okolicach. Jednym z nich jest wodospad Zaskalnik znajdujący się w cichej dzielnicy Szczawnicy. Do wodospadu prowadzi prosty szlak z miejskiego dworca przez zabytkowe centrum miasta. Wodospad ma ponad 5 metrów wysokości i jest położony w malowniczym miejscu pomiędzy skałami. Warto się tu wybrać chociażby dlatego, że fotografie z tego miejsca będą wyjątkowo efektowne. 

3. Spływ Dunajcem na tratwach

Spływy Dunajcem są zdecydowanie jedną z największych atrakcji, na jakie możemy liczyć w Szczawnicy. Realizowane są one nie kajakami, a tratwami oraz dmuchanymi pontonami. Trasa spływu jest dosyć prosta i bezpieczna, można bez obaw wybrać się na wodną wyprawę razem z małymi dziećmi. Spływ Dunajcem to świetna okazja do podziwiania przepięknych okolic Szczawnicy i Krościenka, dostępny jest jednak w sezonie wiosenno-letnim. Zimą niestety nie ma możliwości skorzystania z tej formy zwiedzania okolicy.

Szczawnica atrakcje zimą ma jednak na tyle wszechstronne, że z pewnością nikt z podróżujących zimową porą nie będzie się nudził. Na Dunajec warto natomiast zarezerwować sobie czas podczas zwiedzania Pienin w sezonie letnim. 

4. Krościenko nad Dunajcem

Wypoczywając w Szczawnicy mamy rzut beretem do Krościenka nad Dunajcem. Miasteczko znajduje się w odległości 10 kilometrów od centrum Szczawnicy – można dostać się tutaj autem, ale bardzo często kursują również busy pomiędzy miastami. W Krościenku można spędzić cały dzień na zwiedzaniu. Warto zobaczyć między innymi Muzeum pienińskiego Parku Narodowego, pomnik Władysława Jagiełły, starym zabytkowy dwór rodziny Dziewolskich, a także całe mnóstwo przepięknych kaplic i kapliczek, którymi usiana jest droga nad Dunajec. 

5. Szczawnica atrakcje dla dzieci – Kolej Linowa Palenica

Wjazd kolejką linową na szczyt góry zawsze jest nie lada atrakcją, bez względu na to, czy znajdujemy się w polskich górach, czy podróżujemy gdzieś dalej po świecie. Szczawnica ma swoją kolejkę linową, która będzie wspaniałą przygodą dla najmłodszych. Kolejka startuje w centrum Szczawnicy w miejscu, gdzie kończą się spływy Dunajcem. Po wjeździe na szczyt można podziwiać przepiękną Panoramę Pienin i Tatr. Na górze znajduje się sporo dmuchańców, a także jest możliwość jazdy bobslejami, co również będzie niezapomnianą atrakcją dla najmłodszych. 

Najlepsze Hotele w Polsce

Odkryj Najlepsze Hotele w Polsce z Hotele PL: Chcesz spędzić niezapomniane chwile na urlopie, wczasach czy podczas weekendowego wypoczynku? Hotele PL prezentuje wyjątkowe propozycje hoteli z basenami, jacuzzi, ze spa w atrakcyjnych lokalizacjach Polski. Niezależnie od tego, czy marzysz o pobycie w górach, nad morzem czy nad jeziorem, mamy coś dla Ciebie. Skontaktuj się z nami: kontakt@hotelepl.pl lub pod numerem +48 797 019 375.