Znajdziesz tutaj zestawienie top 5 najciekawszych atrakcji turystycznych w Sandomierzu, które warto umieścić na liście miejsc wartych zobaczenia. 

Przepiękne królewskie miasto położone na wzgórzach, pełne zabytków, niezwykłego klimatu i miejsc, które warto zobaczyć. Najbardziej rozsławił Sandomierz ojciec Mateusz, fikcyjny ksiądz z popularnego serialu. To dzięki niemu do miasta zaczęły przybywać tłumy turystów, chcących na żywo zobaczyć to, co znają ze szklanego ekranu.

Sandomierz atrakcje turystyczne

Na atrakcje turystyczne w mieście Sandomierz i w okolicach warto zarezerwować sobie co najmniej weekend. 

1. Zabytkowe Stare Miasto

Sandomierska starówka jest jedną z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w Polsce. Ma oryginalną zabudowę architektoniczną, szachownicowy układ ulic i z dobrze zachowanymi murami miejskimi. Podczas zwiedzania miasta warto wybrać się na sandomierski Rynek znajdujący się w samym centrum miasta. Można tu zobaczyć zabytkowe kamieniczki, w których obecnie znajdują się restauracje, galerie i punkty usługowe. Najważniejszym obiektem na rynku jest zabytkowy ratusz, pierwotnie wykonany w stylu gotyckim, później przebudowany w stylu renesansowym. Podczas spaceru po rynku można zauważyć, że jest on dosyć nietypowy – nie jest płaski, jak inne polskie starówki, a dosyć mocno pochyły. Różnice w wysokości sięgają 15 metrów, co oznacza, że spacer najczęściej jest pod górę lub z górki. 

2. Zamek w Sandomierzu

Obowiązkowym punktem zwiedzania Sandomierza jest również zamek znajdujący się przy ulicy Zamkowej. To potężna, pierwotnie gotycka budowla, przebudowana za czasów króla Zygmunta Starego w stylu renesansowym. W czasach potopu szwedzkiego obiekt został wysadzony w powietrze, do dzisiejszych czasów zachowało się jedno skrzydło zamku. Aktualnie we wnętrzach zamku znajduje się muzeum z ciekawymi eksponatami opowiadającymi historię miasta i okolic. 

3. Podziemna trasa – Sandomierz pełen tajemnic

Sandomierz jest jednym z tych miast, które można zwiedzać nie tylko na powierzchni, ale również pod nią. Do podziemi sandomierskich schodzi się na rynku w Kamienicy Oleśnickich. Jest to ciąg piwnic mieszczan oraz składów kupieckich, a trasa przez kolejne piwnice ma ponad pół kilometra długości. Zwiedza się ją z przewodnikiem, który opowiada najciekawsze historie i legendy z dziejów miasta. Słuchanie ich głęboko pod ziemią dostarcza zdecydowanie mocniejszych wrażeń niż gdzie indziej.  

4. Zbrojownia w Sandomierzu

Na hasło: Sandomierz co robić, warto również wybrać się do pełnej atrakcji zbrojowni. Zbrojownia Rycerska Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej to miejsce, w którym można posłuchać o dawnych tradycjach i sztuce wojennej, a także założyć zbroję, wziąć do ręki prawdziwy miecz czy kuszę. Jest więc okazja do przeistoczenia się w dawnego rycerza. Panie, które zwiedzają zbrojownię, mogą natomiast przymierzyć dawne suknie i nakrycia głowy i zrobić sobie wyjątkowe selfie. W zbrojowni jest również część poświęcona dawnym karom i torturom – można tu zobaczyć katownię z dybami i pręgierzem oraz tak zwane maski hańbiące. 

5. Sandomierz atrakcje dla dzieci

Zwiedzanie Sandomierza to doskonały pomysł na wypoczynek z całą rodziną. W większości atrakcji turystycznych młodsze i starsze dzieci znajdą coś dla siebie. Dodatkową atrakcją, która cieszy się sporym zainteresowaniem dzieciaków, jest wystawa „Świat Ojca Mateusza”, która podoba się nawet osobom nieznającym serialu. Wnętrze wystawy doskonale odwzorowuje najczęściej pojawiające się w serialu wnętrza. Dodatkowo znajdują się tutaj naturalnej wielkości figury woskowe przedstawiające głównych bohaterów, 

Romantyczny Weekend dla Dwojga w Sandomierzu

Najlepsze Hotele w Polsce

Odkryj Najlepsze Hotele w Polsce z Hotele PL: Chcesz spędzić niezapomniane chwile na urlopie, wczasach czy podczas weekendowego wypoczynku? Hotele PL prezentuje wyjątkowe propozycje hoteli z basenami, jacuzzi, ze spa w atrakcyjnych lokalizacjach Polski. Niezależnie od tego, czy marzysz o pobycie w górach, nad morzem czy nad jeziorem, mamy coś dla Ciebie. Skontaktuj się z nami: kontakt@hotelepl.pl lub pod numerem +48 797 019 375.