Znajdziesz tutaj zestawienie top 5 najciekawszych atrakcji turystycznych na Mazurach w Polsce, które warto umieścić na liście miejsc wartych zobaczenia. 

Atrakcje turystyczne na Mazurach można by wymieniać praktycznie bez końca – to wyjątkowo piękny i obfitujący w niezwykłe miejsca kawałek Polski. Kilka lat temu na billboardach w całym kraju można było zobaczyć ciekawą kampanię promującą mazury jako cud natury. I tak jest w rzeczywistości. Ponad 3 tysiące jezior, lasy, rezerwaty przyrody, urokliwe wsie, zamki i pałace i mnóstwo atrakcji dla każdego. Urlop na Mazurach to okazja do połączenia intensywnego zwiedzania ze spokojnym wypoczynkiem. 

Mazury Atrakcje Turystyczne

Warmia i Mazury atrakcje turystyczne ma w każdym swoim zakątku. Wybranie jedynie 5 miejsc nie jest więc łatwe. Warto więc od nich zacząć, a następnie dopisać swoje własne punkty do listy miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. 

1. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Jeśli zastanawiasz się, gdzie najwięcej atrakcji na Mazurach, Szlak Wielkich Jezior mazurskich jest najlepsza podpowiedzią. To prawdziwa gratka dla miłośników żeglarstwa. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to ponad 100 kilometrów drogi wodnej na jeziorach połączonych kanałami i śluzami. Przepływając przez jeziora Nidzkie, Bełdany, Mikołajskie, Tałty, Niegocin, Kisajno, Śniardwy czy Mamry można nie tylko aktywnie spędzać czas pod żaglami, ale również zwiedzić sporo atrakcji na lądzie. Na szlaku leżą najciekawsze miejscowości turystyczne regionu: Giżycko, Mikołajki, Ryn, Pisz, Węgorzewo. W każdym z tych miast i mniejszych miasteczek znajdziemy sporo obiektów będących dodatkowymi atrakcjami w czasie wakacji.

2. Wilczy Szaniec w Gierłoży

Wielbiciele historii, militariów i tajemniczych miejsc podczas zwiedzania Mazur koniecznie powinni zahaczyć o Kętrzyn i okolice. W odległości kilku kilometrów od miasta w miejscowości Gierłoż znajduje się Wilczy Szaniec – dawna kwatera Adolfa Hitlera. Była ona najpilniej strzeżonym zakątkiem III Rzeszy w czasie ataku na ZSRR podczas II wojny światowej. To zespół bunkrów i obiektów militarnych znajdujących się na terenach leśnych, często porośniętych mchem i ukrytych wśród drzew. Spacer po Wilczym Szańcu może zająć nawet kilka godzin, a wejście na teren pełen majestatycznych i tajemniczych budowli może przyprawić o dreszcze każdego. Dawna kwatera Hitlera jest tym, co warto zobaczyć na Mazurach koniecznie. Wrażenia z wyprawy na długo pozostaną w pamięci. 

3. Mikołajki i wioska żeglarska

W czasach nie tak dawnych Mikołajki były wioską rybacką położoną nad jeziorami Tałty i Mikołajskim. W ostatnich kilkudziesięciu latach wyrosły jednak na piękną perełkę Mazur. Miejscowość zachwyca wyjątkowo spójną, niską zabudową, czerwonymi dachami i długą, ciągnącą się wzdłuż jeziora promenadą, na której w sezonie letnim kwitnie żeglarskie życie. W Mikołajkach warto zobaczyć znajdującego się w centrum miasteczka Króla Sielaw, fontannę zainspirowaną wieloma ludowymi legendami. Równie ciekawym miejscem jest port Żeglugi Mazurskiej, gdzie stacjonują statki wycieczkowe. Warto wsiąść na jeden z nich i wybrać się na rejs spacerowy po okolicznych jeziorach. Oprócz samego miasta, sporo atrakcji można znaleźć w okolicy.

Doskonała jest również baza hotelowa i gastronomiczna. Coś dla siebie znajdą zarówno osoby szukające wypoczynku w najlepszych warunkach, jak i amatorzy kempingów i domków letniskowych

4. Krutynia i spływy kajakowe

Rzeka Krutynia to kolejna wizytówka Mazur, która cieszy się ogromną popularnością wśród turystów nastawionych na aktywny wypoczynek. To właśnie na niej organizowane są spływy kajakowe pozwalające na obcowanie z wyjątkowo piękną w tym miejscu przyrodą. Rzeka ma 99 kilometrów długości, jest dosyć płytka, ale malownicza, pełna zakoli i zróżnicowanego krajobrazu. Szlak kajakowy prowadzący przez Puszczę Piską oraz Mazurski Park Krajobrazowy uważany jest za najpiękniejszy w Europie. 

5. Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne dla dzieci, Mazury mają do zaoferowania sporo parków rozrywki i miejsc, w których starsi i młodsi będą doskonale się bawić. Jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania Mazur z całą rodziną powinien być Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, znajdujący się w odległości około 10 kilometrów od Rucianego-Nidy. Na 100 hektarach w Puszczy Piskiej zgromadzono mnóstwo gatunków zwierząt, w szczególności tych, które są zagrożone wyginięciem. Podczas wędrówki przez park można podziwiać między innymi łosie, jelenie, daniele, tarpany, rysie czy wilki skandynawskie. 

Najlepsze Hotele w Polsce