Znajdziesz tutaj zestawienie top 5 najciekawszych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku, które warto umieścić na liście miejsc wartych zobaczenia. 

Dolny Śląsk jest jednym z najbardziej malowniczych i atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Nie da się go zwiedzić w jeden dzień ani nawet w weekend. Planując wyjazd w te rejony dobrze więc mieć przygotowany plan zwiedzania.

Sprawdź hotele z jacuzzi w pokoju w Rybniku.

Dolny Śląsk atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku to wyjątkowe pałace, zamki, miasta uzdrowiskowe, malownicze góry i szczyty, które warto zdobyć. Wybór jest na tyle duży, że każdy znajdzie miejsca spełniające wakacyjne, wypoczynkowe oczekiwania. 

1. Podziemne Miasto Osówka

Na pytanie co robić Dolny Śląsk, jedną z odpowiedzi jest z pewnością zwiedzanie historycznych i nieco tajemniczych miejsc. A takie jest właśnie Podziemne Miasto Osówka w Górach Sowich. Jest to potężny system podziemnych betonowych korytarzy, hal i umocnień, które budowane były w tajemnicy w połowie II wojny światowej. Ich docelowe przeznaczenie nie jest znane – prawdopodobnie miała to być tajna kwatera Hitlera bądź fabryka zbrojeniowa. Dziś te tajemnicze podziemia są ciekawą trasą turystyczną, którą można zwiedzać z przewodnikiem opowiadającym ciekawe historie z czasów II wojny i nie tylko. To ciekawa propozycja nie tylko dla miłośników historii i sprawdzone atrakcje na deszczowe dni.

2. Zamek Książ w Wałbrzychu

Osoby, które poza sezonem wakacyjnym wybierają się na Dolny Śląsk, atrakcje zimą kojarzą przede wszystkim z narciarstwem i sportami zimowymi. Ale to także dobra pora na zwiedzanie zamków i pałaców, których w tym regionie nie brakuje. Jednym z najczęściej odwiedzanych zamków jest Zamek Książ w Wałbrzychu, największy na Dolnym Śląsku i będący w czołówce największych zamków całej Europy. Kompleks zamkowo-pałacowy Zamek Książ to poza główną bryłą zamku także całe mnóstwo budynków, tarasów, ogrodów i parków, a także udostępnione do zwiedzania podziemia. Na zwiedzanie zamku warto zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin.

W tym czasie będzie można obejrzeć liczne ekspozycje znajdujące się w zamkowych wnętrzach, ale nie tylko. Obiekt jest gospodarzem licznych wydarzeń kulturalnych, festiwali i imprez, które wzbogacają zwiedzanie zamku o dodatkowe atrakcje. 

3. Wrocław – stolica Dolnego Śląska

Planując urlop na Dolnym Śląsku koniecznie trzeba zarezerwować sobie co najmniej 2-3 dni na zwiedzanie Wrocławia. Stolica regionu to miasto pełne zabytków, śladów bogatej, przedwojennej historii miasta, mostów i kanałów, ale również obiektów świadczących o nowoczesności i stałym rozwoju nowych technologii. We Wrocławiu koniecznie trzeba wybrać się na Ostrów Tumski, czyli najstarszą dzielnicę miasta, kolorowy i pełen zabytków Rynek, a także Sky Tower, czyli najwyższy budynek w Polsce. Najmłodszym na pewno spodoba się wizyta we wrocławskim zoo i afrykanarium. 

Sprawdź także ofertę wrocławskich hoteli z basenem.

4. Karkonosze – dla miłośników górskich wędrówek

Malownicze Karkonosze są najwyższym pasmem górskim w Sudetach. Dobrym punktem startowym do wędrówki po górach jest Karpacz, skąd można wyruszyć na podbój Śnieżki. Ze Śnieżki można wybrać się na Szrenicę, spędzić nocleg w schronisku, które znajduje się na Hali Szrenickiej, a następnie zejść do Szklarskiej Poręby. Zarówno początek wędrówki, czyli Karpacz, jak i znajdująca się na jej końcu Szklarska Poręba to klimatyczne i pełne atrakcji miasteczka, w których również warto zatrzymać się na co najmniej kilka godzin. 

5. Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

Atrakcje dla dzieci Dolny Śląsk ma nie tylko w większych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach. Jedną z nich jest Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju, w którym można podziwiać stare lalki i misie, całe zabawkowe zestawy, zabawki z różnych czasów historycznych. To prawdziwa gratka nie tylko dla najmłodszych, ale również dla dorosłych. Oglądając ekspozycję można powrócić myślami do czasów dzieciństwa, a wiele eksponatów na pewno przywoła dano zapomniane zabawkowe wspomnienia. 

Najlepsze Hotele w Polsce

Odkryj Najlepsze Hotele w Polsce z Hotele PL: Chcesz spędzić niezapomniane chwile na urlopie, wczasach czy podczas weekendowego wypoczynku? Hotele PL prezentuje wyjątkowe propozycje hoteli z basenami, jacuzzi, ze spa w atrakcyjnych lokalizacjach Polski. Niezależnie od tego, czy marzysz o pobycie w górach, nad morzem czy nad jeziorem, mamy coś dla Ciebie. Skontaktuj się z nami: kontakt@hotelepl.pl lub pod numerem +48 797 019 375.