Znajdziesz tutaj zestawienie top 10 najciekawszych atrakcji turystycznych w Gdańsku, które warto umieścić na liście miejsc wartych zobaczenia. 

Gdańsk nie bez powodu jest wymieniany jako jedno z najpiękniejszych i najciekawszych turystycznie polskich miast. Ponadtysiącletnia historia, idealne położenie nad Bałtykiem, wspaniały zespół zabytków sprawiają, że to idealne miejsce na weekendowy wypad. Nie można również zapominać, że Gdańsk był również miejscem wielu historycznych wydarzeń zarówno w dawnej, jak i najnowszej historii. Jeśli do tej pory nie miałeś okazji zwiedzić tego wyjątkowego miasta, czas to zmienić.

Gdańsk Zabytki i Atrakcje Turystyczne

Na liście atrakcji turystycznych Gdańska coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele zabytków, jak i miłośnicy ciekawych, niekoniecznie historycznych miejsc. Plan zwiedzania za każdym razem może wyglądać nieco inaczej, w zależności od tego, ile mamy czasu i czy podróżujemy we dwoje, czy też z całą rodziną. 

1. Fontanna Neptuna

To jeden z atrybutów Gdańska rozpoznawalnych nawet przez osoby, które nigdy w tym mieście nie były. Fontanna stoi w reprezentacyjnej części miasta od 1633 roku i od początku jest owiana wieloma legendami. 650-kilogramowy posąg Neptuna z trójzębem w ręku zachwyca i zachęca do wspólnego fotografowania się z nim. Selfie przy fontannie to obowiązkowy punkt uwieczniania Gdańska na zdjęciach. 

2. Bazylika Mariacka

W Gdańsku można znaleźć sporo miejsc zaczynających się od „naj”. Jednym z nich jest Bazylika Mariacka, największy w Europie kościół zbudowany z cegieł, który jednocześnie jest wyjątkowym reprezentantem polskiej sztuki gotyckiej. Świątynia jest potężna, a jej wnętrze kryje wiele dzieł sztuki sakralnej z „Pietą” i kopią tryptyku „Sąd Ostateczny”.

3. Muzeum Bursztynu

Gdańsk nie bez powodu nazywany jest Światową Stolicą Bursztynu. Posiada wielowiekową tradycję przetwarzania tego niezwykłego materiału w prawdziwe dzieła sztuki jubilerskiej i nie tylko. Muzeum Bursztynu znajduje się w zabytkowym młynie wybudowanym w czasach krzyżackich. A w jego wnętrzu podziwiać można niezwykłe bursztyny z zamkniętą w nich florą i fauną, a także wyjątkowe przedmioty. 

4. Molo w Gdańsku Brzeźnie

Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Gdańsku za darmo, jednym z miejsc, które trzeba odwiedzić jest gdańskie molo, którego historia sięga 1900 roku. Jego obecny kształt i forma pochodzi jednak z czasów współczesnych. Wokół molo znajduje się duże, strzeżone kąpielisko, które ze względu na wyjątkowe walory jest regularnie nagradzane Błękitną Flagą, odznaką dla najpiękniejszych plaż na świecie. 

5. Katedra i park w Oliwie

Archikatedra w Oliwie to kolejny budynek sakralny, który zdecydowanie powinien znaleźć się w planie zwiedzania Gdańska. Licząca 107 metrów długości świątynia jest najdłuższym średniowiecznym kościołem w Polsce. Monumentalny obiekt kryje w sobie bogato zdobione wnętrze pełne zabytkowych kaplic, baldachimów i ołtarzy. Najcenniejszym zabytkiem są jednak rokokowe organy z figurkami, które poruszają się w czasie gry. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajduje się Park Oliwski, przepięknie utrzymany teren zielony z bujną roślinnością i stawami z kaczkami i łabędziami. 

6. Ratusz Głównego Miasta

Gdańsk ratusz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w tym mieście, znajdującym się tuż za Fontanną Neptuna. Piękna, gotycko-renesansowa budowla doskonale prezentuje się z zewnątrz, ale warto również wejść do środka. Na szczególną uwagę zasługuje galeria na wieży, która jest doskonałym punktem widokowym. Rozpościera się z niej piękny widok na zabytkową część miasta. 

7. Droga Królewska

Droga Królewska, czyli ulice Długa oraz Długi Targ nie bez powodu mają taką nazwę – to właśnie tymi ulicami wjeżdżali do miasta polscy monarchowie, poczynając od Kazimierza Jagiellończyka. Ulicę zamieszkiwali najbardziej możni mieszkańcy Gdańska, co ma swoje odzwierciedlenie w wyjątkowo pięknych kamieniczkach. Każda z nich jest prawdziwym cudem architektury i ma swoją niepowtarzalną historię. Spacer Drogą Królewską to obowiązkowy punkt zwiedzania Gdańska.

8. Zoo w Oliwie

Na hasło: Gdańsk – atrakcje turystyczne dla dzieci, z pewnością na myśl przychodzi gdańskie zoo. Znajduje się w Gdańsku Oliwie i jest największym ogrodem zoologicznym w Polsce. Można tu zobaczyć z całkiem bliska aż 164 gatunki zwierząt ze wszystkich kontynentów. Spacer wśród zwierząt będzie wyjątkową atrakcją nie tylko dla najmłodszych. 

9. Brama Żuraw

Gdański Żuraw to kolejny symbol miasta, który wymieniamy jest na równi z popularną Fontanną Neptuna. Jest to najstarszy i największy zachowany dźwig portowy średniowiecznej Europy. Za czasów swojej świetności służył do przeładunku towarów i stawiania masztów, a także jako miejska brama. Obecnie znajdujący się nad Motławą Żuraw jest celem spacerów turystów. Warto wiedzieć, że można go nie tylko podziwiać z zewnątrz, ale również wejść do środka. 

10. Foki na Wyspie Sobieszewskiej

Sporo ciekawych miejsc oferuje również Gdańsk Sobieszewo – atrakcje turystyczne w tym rejonie gdańska to przede wszystkim rezerwaty przyrody i wyjątkowe bogactwo naturalne. Jednym z nich jest rezerwat mewia łacha, w którym swoje miejsce do bytowania i rozmnażania znalazły foki. Na co dzień bytuje ich tam od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk. Wejście na plaże jest ze względu na ochronę fok zabronione, ale i tak ogromną atrakcją jest możliwość ich podziwiania z daleka. 

Najlepsze Hotele w Polsce

Odkryj Najlepsze Hotele w Polsce z Hotele PL: Chcesz spędzić niezapomniane chwile na urlopie, wczasach czy podczas weekendowego wypoczynku? Hotele PL prezentuje wyjątkowe propozycje hoteli z basenami, jacuzzi, ze spa w atrakcyjnych lokalizacjach Polski. Niezależnie od tego, czy marzysz o pobycie w górach, nad morzem czy nad jeziorem, mamy coś dla Ciebie. Skontaktuj się z nami: kontakt@hotelepl.pl lub pod numerem +48 797 019 375.