mapa z zaznaczeniem położenia Chorwacji w Europie

Zapraszamy na niezwykłą podróż do pięknego półwyspu Istria, który rozciąga się na zachodzie Chorwacji, na samym końcu północnego krańca. 

Istria to nie tylko najbliższy region jadąc z Polski, ale miejsce, które również kusi swoim malowniczym krajobrazem składającym się z morza, zatok, wzgórz, klifów, lasów, plaż, winnic, gajów oliwnych i urokliwych miast. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą podróżować samochodem i odkrywać nieznane dotąd zakątki.

Tutaj możesz zarezerwować najlepszy hotel na wakacje do Chorwacji na Booking

Istria, zielona oaza naturalnego piękna, to półwysep położony na wybrzeżu Adriatyku, znany ze swoich wspaniałych plaż, krystalicznie czystej wody, uroczych nadmorskich miasteczek oraz bogatego dziedzictwa historycznego i kulturowego. Obszar ten został ukształtowany przez różne imperia, kultury i narody, co czyni go tyglem języków chorwackiego, włoskiego i słoweńskiego. Kraina gajów oliwnych, winnic i bujnych lasów jest jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych nad Adriatykiem.

widok na wybrzeże Istrii

Zabierzemy Cię w podróż, aby odkryć najlepsze miejsca, które musisz zobaczyć na Istrii. 

Naszą przygodę rozpoczniemy na południowym krańcu półwyspu, gdzie znajdziemy Pulę, największe miasto na Istrii. Znana ze swojej różnorodnej historii Pula to wyjątkowe miasto pełne starożytnych rzymskich zabytków, weneckich pałaców i mnóstwa austriackich fortec. Austriacy pozostawili po sobie imponujące dziedzictwo militarne, ponieważ Pula służyła jako główny port morski monarchii austro-węgierskiej.

Główną atrakcją Puli jest jej piękne wybrzeże z szeregiem zatok i zatoczek, na których znajdują się kamieniste, piaszczyste i żwirowe plaże z krystalicznie czystą wodą. Najbardziej godnym uwagi punktem orientacyjnym w Puli jest Amfiteatr Rzymski, znany również jako Arena Puli, zbudowany w I wieku naszej ery i jeden z sześciu największych zachowanych rzymskich aren na świecie.

widok miasta Pula z lotu ptaka

Idąc na północ zachodnim wybrzeżem Istrii, natkniemy się na małe nadmorskie miasteczko Vrsar lub po włosku Orsera. Na Istrii wszystkie miasta i wioski mają dwie nazwy, jedną w języku chorwackim lub słoweńskim, a drugą w języku włoskim. Średniowieczne stare miasto Vrsar znajduje się na wzgórzu z widokiem na morze i oferuje liczne punkty widokowe z przepięknym widokiem na archipelag 18 wysepek.

Nawet słynny włoski kochanek Casanova był oczarowany Vrsarem, a jego legenda wciąż żyje w mieście. Małe miasteczko rybackie rozrosło się w dół wzgórza do morza i stało się popularnym miejscem letniskowym, z nowoczesną przystanią oraz dużymi kempingami i kurortami w odległości spaceru od starego miasta.

widok miasta Vrsar z lotu ptaka

W północno-wschodnim zakątku Istrii znajdziemy Opatiję, jeden z najstarszych i najbardziej eleganckich kurortów nadmorskich na chorwackim wybrzeżu. Wraz z pojawieniem się kolei w pobliskiej Rijece, Opatija rozwinęła się w XIX wieku jako kurort uzdrowiskowy i turystyczny dla bogatej i wpływowej szlachty austriackiej i węgierskiej.

Szczyci się pięknymi parkami, wspaniałymi willami i hotelami oraz długą, czarującą nadmorską promenadą nazwaną na cześć austriackiego cesarza Franciszka Józefa I. Promenada przebiega przez różne plaże, można zobaczyć Chorwacką Aleję Gwiazd i mijać najpiękniejszy punkt orientacyjny, pomnik Dziewczyny z Mewą.

miasto Opatija z lotu ptaka

Z powrotem na zachodnim wybrzeżu Istrii, obok ujścia rzeki Mirny, znajdziemy mały półwysep z imponującą historią sięgającą ponad dwóch tysiącleci. Rzymianie zajęli półwysep i zbudowali fort wojskowy, który później przekształcił się w miasto znane dziś jako Novigrad.

Wokół dobrze chronionego naturalnego portu znajduje się małe miasteczko rybackie, które stało się popularnym miejscem letnich wakacji z piękną, nowoczesną przystanią. Ulice miasta wraz z pozostałymi murami miejskimi odzwierciedlają jego wenecką historię, ale najbardziej rozpoznawalnym punktem orientacyjnym jest wolnostojąca dzwonnica.

Głównym powodem, dla którego Novigrad jest popularny latem, są skaliste, betonowe i żwirowe plaże. Słyną z krystalicznie czystej wody i licznych sosen dających cień. Novigrad to także ulubione miejsce miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu, oferując popularne kempingi pokryte gęstymi lasami dębowymi i sosnowymi.

Kontynuując naszą podróż w głąb lądu, odkryjemy zielone wzgórza Istrii, pokryte wioskami i miasteczkami na wzgórzach. Jednym z najbardziej malowniczych miasteczek jest średniowieczne miasto Grožnjan, znane również jako miasto artystów i muzyki. Jego artystyczne odrodzenie rozpoczęło się, gdy artyści z całego świata zasiedlili puste domy opuszczone przez Włochów po II wojnie światowej.

W maju senne miasteczko ożywa dzięki aktorom, muzykom, malarzom, rzeźbiarzom i miłośnikom sztuki. Latem miasto jest gospodarzem corocznej wystawy sztuki i festiwalu jazzowego, co czyni go obowiązkowym miejscem dla miłośników kultury.

Groznjan widok miasta na wzgórzu

Oprócz tego Istria oferuje wiele innych miejsc, które trzeba zobaczyć, takich jak Rovinj, urocze nadmorskie miasteczko z dobrze zachowaną starówką, pełną kolorowych domów i wąskich brukowanych uliczek. Motovun, miasto na wzgórzu znane ze swojej bogatej historii, pięknych widoków i słynnego Festiwalu Filmowego w Motovunie, Poreč, miasto znane z dobrze zachowanych rzymskich mozaik w Bazylice Eufrazjana, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oraz Wyspy Brijuni , park narodowy, w którym żyje wiele dzikich zwierząt i letnia rezydencja byłego prezydenta Jugosławii, Josipa Broz Tito.

Podsumowując, Istria oferuje różnorodne doświadczenia, od bogatego dziedzictwa historycznego i kulturowego po wspaniałe plaże i naturalne piękno. Jesteśmy pewni, że zakochasz się w Istrii tak samo jak my. Z tak wieloma miejscami do zobaczenia, Istria jest idealnym miejscem dla wszystkich, od entuzjastów kultury po miłośników plaż, od miłośników historii po entuzjastów przyrody.

Najlepsze Hotele w Polsce

Odkryj Najlepsze Hotele w Polsce z Hotele PL: Chcesz spędzić niezapomniane chwile na urlopie, wczasach czy podczas weekendowego wypoczynku? Hotele PL prezentuje wyjątkowe propozycje hoteli z basenami, jacuzzi, ze spa w atrakcyjnych lokalizacjach Polski. Niezależnie od tego, czy marzysz o pobycie w górach, nad morzem czy nad jeziorem, mamy coś dla Ciebie. Skontaktuj się z nami: kontakt@hotelepl.pl lub pod numerem +48 797 019 375.