Gdzie pojechać na weekend w Polsce, aby był to czas udany i pełen wrażeń? Znajdziesz tutaj 10 wyjątkowych i ciekawych miejsc na idealny weekend.

10 Najpiękniejszych Miejsc w Polsce na Weekend

Ciekawe miejsca w Polsce można znaleźć praktycznie w każdym zakątku naszego kraju. Zamknięcie ich w dziesiątce propozycji nie jest więc proste – bez problemu można bowiem stworzyć listę nawet 100 wyjątkowych kierunków, które zachwycają turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Wśród nich znajdują się zabytkowe, klimatyczne miasta, parki narodowe z pięknymi krajobrazami, polskie góry z widokami, które na długo pozostają w pamięci, a także nadmorskie regiony z ruchomymi wydmami, latarniami morskimi czy przepięknymi plażami. Jeśli zaczniesz zwiedzać Polskę w czasie weekendowych wyjazdów, na pewno szybko do naszej listy dopiszesz całe mnóstwo własnych propozycji. 

Zestawienie najpiękniejszych polskich hoteli może cię także zainteresować.

1. Żuławy Wiślane – krajobraz w depresji

Niezwykły krajobraz i wiele punktów, które znajdują się poniżej poziomu morza sprawiają, że ten zakątek Polski często nazywany jest małą Holandią. Żuławy Wiślane to przede wszystkim wyjątkowe bogactwo krajobrazowe, ale również wiele miejsc o wartości historycznej czy kulturowej. Podczas weekendowego zwiedzania Żuław z pewnością zapadną w pamięć stare domy podcieniowe, holenderskie zagrody, stare, wiejskie kościółki, zapomniane cmentarze, kilometrowe drogi wśród pól. Planując zwiedzanie regionu warto zrobić sobie listę miejsc, które warto zobaczyć w weekend – nie za wiele, aby można było w spokoju zrelaksować się podczas spacerów po wsiach, miasteczkach czy terenach typowo wiejskich. 

2. Kanał Elbląski – statkami po trawie

To miejsce, które jest wyjątkowe nie tylko na polską, ale również światową skalę. Znajdujący się na Pojezierzu Iławskim Kanał Elbląski to wyjątkowy zabytek techniki i miejsce, które trafiło na listę siedmiu cudów Polski. Ma długość 82 kilometrów, a droga wodna pozwala na podziwianie przepięknego krajobrazu tego regionu. To, co zasługuje na uwagę, to różnica poziomów wody wynosząca aż 100 metrów. Problem ten rozwiązano tworząc 5 pochylni, na których statki są transportowane na szynach kolejowych po trawie. Statki płynące po trawie to zdecydowanie atrakcja, która pozostaje w pamięci. W trakcie podróży można podziwiać aż 200 gatunków ptaków w rezerwacie przyrody, w tym majestatycznego orła bielika. 

3. Dolina Pięciu Stawów w Tatrach

Miłośnikom górskich wędrówek z pewnością spodoba się tatrzańska Dolina Pięciu Stawów, która jest idealnym miejscem na weekendowy wypad. Przepiękne widoki i zapierające dech w piersiach krajobrazy to propozycja dla osób, które nie boją się wysiłku – spacer po górskich szlakach i obejrzenie wszystkich pięciu stawów jest nie tylko czasochłonny, ale również dosyć wymagający. W okolicy można liczyć na dobrą infrastrukturę turystyczną górskie schroniska, a także sporo obiektów noclegowych. 

4. Sandomierz – niezwykły klimat zabytkowego miasta

Jeśli bardziej niż piękne okoliczności przyrody interesuje Cię zwiedzanie zabytkowych miast, doskonałą propozycją na weekendowy pobyt będzie Sandomierz w województwie świętokrzyskim. Miasto pod każdym względem wpisuje się w najpiękniejsze miejsca w Polsce – leży nad Wisłą na siedmiu wzgórzach, posiada klimatyczny, zabytkowy rynek z ponad 30 kamieniczkami wykonanymi w różnych stylach. Warto wybrać się na punkt widokowy w Bramie Opatowskiej, zobaczyć zabytkową kolegiatę oraz Collegium Gostomianum. Wyjątkową atrakcją jest również podziemna trasa turystyczna przebiegająca pod starówką. 

5. Kazimierz Dolny – miasto pełne architektonicznych cudów

Jeśli zastanawiasz się, gdzie na weekend w Polsce we dwoje warto się wybrać, doskonałą odpowiedzią będzie również Kazimierz Dolny w województwie lubelskim. Miasto leży nad Wisłą, zachwyca wyjątkowym pięknem zabytkowych budowli, a także niesamowitym klimatem, który sprawia, że chce się tutaj wracać. W Kazimierzu warto zobaczyć renesansowy rynek z mnóstwem straganów, Górę Trzech Krzyży, ruiny średniowiecznego zamku, a także idealny na spacery Bulwar Nadwiślański. Kazimierz Dolny to idealne miejsce na weekend dla osób, którym marzy się odpoczynek od zgiełku dużego miasta i spędzenie czasu w miejscu wyjątkowo magicznym. Poza zwiedzaniem zabytkowego miasta warto wybrać się również w jego okolice, gdzie można zobaczyć malownicze wąwozy, tworzące niezwykłą scenerię. 

6. Jura Krakowsko-Częstochowska i magiczne skały

Jura Krakowsko-Częstochowska to kolejne miejsce, które zdecydowanie powinno znaleźć się na liście najpiękniejszych miejsc w Polsce. Przyciąga przede wszystkim miłośników wędrówek i dzikiej przyrody w efektownym wydaniu. Na uwagę zasługują tutaj białe skały o niesamowitych kształtach, które znalazły odzwierciedlenie także w ich nazwach: Maczuga herkulesa, Brama Twardowskiego, Skamieniały Wędrowiec, Wielbłąd czy Okiennik Wielki. Jurę Krakowsko-Częstochowską można zwiedzać nie tylko nad ziemią, ale również pod ziemią, w jaskiniach, których jest tutaj wyjątkowo wiele. Z dzieł, które wyszły spod rąk ludzkich, warto natomiast w tym regionie zobaczyć zamki – Orle Gniazda, zbudowane z jasnego wapienia, które wyrastają z równie jasnych pagórków. 

7. Słowiński Park Narodowy – pustynia nad samym morzem

Wybierając atrakcje turystyczne w Polsce na weekend nie można zapomnieć o Słowińskim Parku Narodowym, który rozciąga się na zachód od Łeby. To kilkanaście kilometrów ruchomych piasków, które układają się w niezwykłe wydmy i inne piaskowe formacje, szybko zmieniające się pod wpływem wiatru. Najbardziej znana jest w tym miejscu Wydma Łącka, równie efektowna, co zadeptana przez turystów. W poszukiwaniu spokojniejszych klimatów warto wybrać się nieco dalej na zachód w kierunku latarni morskiej w Czołpinie. Wędrówka po wydmach to idealny pomysł na aktywny wypoczynek z pięknymi widokami na bezkresne morze. A na końcu tej wędrówki można trafić na najpiękniejszą plażę w Polsce, długą, piaszczystą, całkiem bezludną. Przy odrobinie szczęścia można tutaj trafić na wygrzewające się na piasku foki. 

8. Nałęczów – miasto ogród

Weekendowy wypad do Nałęczowa to kolejny pomysł na krótki, ale pełen wrażeń wyjazd. Znajdujące się w województwie lubelskim miasto jest popularnym kurortem położonym wśród wąwozów i lasów. Ze względu na całe mnóstwo pięknie otrzymanych parków i ogrodów, Nałęczów nazywane jest miastem ogrodem. Na każdym kroku można spotkać tutaj także piękne wille  zdrojowe wzorowane na budownictwie alpejskich oraz tatrzańskich kurortów. Podczas pobytu w Nałęczowie warto wybrać się do znajdującego się w centrum uzdrowiska parku zdrojowego z pięknym, klasycystycznym pałacem i wieloma zabytkowymi obiektami. Można również napić się doskonałej wody w którejś z nadal czynnych, dawnych pijalni. 

9. Świnoujście i Woliński Park Narodowy

Świnoujście i okolice to idealny kierunek na weekendowe wyjazdy, szczególnie w sezonie letnim. Ale wiosną i jesienią również można tu spędzić czas pełen atrakcji i wrażeń. W Świnoujściu można wybrać się na spacer nadmorską promenadą, zobaczyć słynną latarnię morską, a także zapuścić się na spacer do Wolińskiego parku Narodowego, który zachwyca wyjątkowymi widokami i bezkresną przyrodą. 

10. Kopalnia soli w Wieliczce

Wieliczka z kopalnią soli to obowiązkowy punkt programu dla osób, które wybierają się do Krakowa lub w okolice. Po zejściu pod ziemię do wnętrz zabytkowej kopalni można podziwiać niezwykłe jeziora solankowe, podziemne komory, między innymi kaplicę świętej Kingi, a także zobaczyć dawne narzędzia, za pomocą których kiedyś wydobywano sól. Kopalnia soli w Wieliczce to idealne miejsce na rodzinny, weekendowy wypoczynek. 

Najlepsze Hotele w Polsce

Odkryj Najlepsze Hotele w Polsce z Hotele PL: Chcesz spędzić niezapomniane chwile na urlopie, wczasach czy podczas weekendowego wypoczynku? Hotele PL prezentuje wyjątkowe propozycje hoteli z basenami, jacuzzi, ze spa w atrakcyjnych lokalizacjach Polski. Niezależnie od tego, czy marzysz o pobycie w górach, nad morzem czy nad jeziorem, mamy coś dla Ciebie. Skontaktuj się z nami: kontakt@hotelepl.pl lub pod numerem +48 797 019 375.