linia brzegowa w Chorwacji z pięknym widokiem na błękitne morze

Wspomnienia z wakacji w Chorwacji należą do jednych z najlepszych, jakich kiedykolwiek można doświadczyć z wakacji. Zabawy i przygód jest bardzo dużo.

Ale jeśli nigdy wcześniej nie byłeś w tym pięknym kraju, czeka Cię niespodzianka! Ten artykuł zabierze Cię w podróż przez 10 najbardziej niesamowitych miejsc w Chorwacji, które warto odwiedzić wybierając się do Chorwacji po raz pierwszy. Więc usiądź wygodnie, zrelaksuj się i zaczynamy.

Oto 10 najlepszych miejsc gdzie jechać do Chorwacji na pierwszy raz:

Dubrownik

Pierwszy na naszej liście, Dubrownik. To miasto jest absolutnie oszałamiające, a jego stare miasto jest absolutną koniecznością. Możesz z łatwością spędzić kilka dni na zwiedzaniu murów miejskich i odwiedzaniu wszystkich miejsc w nim i wokół niego. Jednak ze względu na swoją popularność Dubrownik może być dość zatłoczony w miesiącach letnich, zwłaszcza ze wszystkimi statkami wycieczkowymi, które tam cumują. Ale istnieje również wiele okazji do jednodniowych wycieczek na pobliskie wyspy, więc zdecydowanie warto je odwiedzić.

Co zobaczyć w Dubrowniku: Przewodnik

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Następny na naszej liście jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. To kolejny niesamowity cud w Chorwacji, z tak wieloma połączonymi ze sobą wodospadami, co czyni go naprawdę wyjątkowym przeżyciem. Możesz nawet zatrzymać się tuż przy samym parku. Chociaż park przyciąga dużą liczbę odwiedzających w miesiącach letnich, jego wielkość sprawia, że ​​tłumy są całkiem znośne. Ale jest również otwarty przez cały rok i jest trochę na uboczu, co czyni go jednym z 10 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji.

Zagrzeb

Trzeci na naszej liście Zagrzeb. Ta elegancka chorwacka stolica często przegrywa z nadmorskimi kurortami, ale ma tak wiele do zaoferowania. Średniowieczne uliczki i zabytkowe budynki dolnego miasta to wspaniały sposób na zanurzenie się w historii Zagrzebia. Codziennie w mieście organizowanych jest wiele wycieczek historycznych, więc koniecznie dołącz do niektórych z nich. Ale mówiąc z doświadczenia, życie nocne w Zagrzebiu to coś, co powinno być punktem kulminacyjnym Twojej podróży.

Hvar

Czwarty na naszej liście, Hvar. To miasto jest uważane za jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji. Jego gotyckie pałace i place otoczone są XIII-wiecznymi murami, które schodzą w dół w kierunku Morza Adriatyckiego. Najlepsze widoki są z góry, z wycieczką do hiszpańskiej fortecy wznoszącej się wysoko na wzgórzu z widokiem na terakotowe dachy. Jest również nazywana „wyspą lawendy”, ponieważ obok bardziej powszechnych winnic oliwnych i lasów sosnowych znajdziesz wiele pięknych lawendowych pól.

Korcula

Piąta na naszej liście, Korčula. Często nazywane „perłą Adriatyku”, to miasto jest jednym z naszych ulubionych miejsc w Chorwacji. Niesamowite widoki i krajobrazy. Dostępna jest krótka przejażdżka łodzią stąd na Wyspy Piglińskie, które są jednymi z najpiękniejszych miejsc, jakie można odwiedzić na chorwackim wybrzeżu.

Wyspa Vis

Szósta na naszej liście wyspa Vis. Ta wyspa różni się od wielu swoich sąsiadów, ponieważ do 1989 roku była całkowicie zamknięta dla obcokrajowców. Jednak obecnie uważana jest za jedną z najpiękniejszych wysp na świecie i znajduje się u południowego wybrzeża Adriatyku w Chorwacji. Dzięki dziewiczej przyrodzie, zapierającym dech w piersiach plażom, niesamowitemu podwodnemu światu, bogatej historii i pysznej lokalnej kuchni łatwo przekonuje każdego, że to prawdziwy raj. Na wyspie jest też kilka miejsc do odwiedzenia, takich jak piękna niebieska jaskinia na niezamieszkanej pobliskiej wyspie Beshable.

Split

Siódmy na naszej liście, Split. To drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, w którym znajduje się starożytny rzymski pałac cesarza Dioklecjana. Pałac jest obecnie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest obowiązkowym punktem dla każdego miłośnika historii. Miasto posiada również urocze stare miasto z wąskimi uliczkami, barami i restauracjami, dzięki czemu jest doskonałym miejscem na spędzenie kilku dni.

Rovinj

Ósmy na naszej liście, Rovinj. To malownicze miasteczko na półwyspie Istria słynie z dobrze zachowanej starówki z wąskimi uliczkami i kolorowymi domami. Miasto szczyci się również pięknym barokowym kościołem i tętniącym życiem portem z mnóstwem restauracji i barów. Miasto jest również idealną bazą wypadową do zwiedzania pozostałej części półwyspu Istria.

Pula

Dziewiąty na naszej liście, Pula. W tym starożytnym rzymskim mieście znajduje się jeden z najlepiej zachowanych rzymskich amfiteatrów na świecie. Miasto posiada również dobrze zachowane rzymskie forum, łuk triumfalny i świątynię Augusta. Pula jest również doskonałym miejscem do delektowania się lokalnymi owocami morza i winem.

Park Narodowy Krka

Dziesiąty na naszej liście Park Narodowy Krka. W tym parku znajduje się piękna rzeka Krka, która słynie z wielu wodospadów. W parku znajduje się również dobrze zachowany średniowieczny klasztor i jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, pływania i podziwiania lokalnej flory i fauny.

To tylko kilka z wielu niesamowitych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji. Ten kraj ma wiele do zaoferowania, od starożytnej historii po piękne krajobrazy i wyśmienitą lokalną kuchnię. Mamy nadzieję, że ten artykuł zainspirował Cię do zaplanowania kolejnej wakacyjnej podróży do Chorwacji i poznania wszystkich cudów, jakie ma ona do zaoferowania.

Gdzie jest najcieplej w Chorwacji?

Zasada główna: w ciagu lata jest wszędzie prawie tak samo ciepło, im bliżej końca roku tym południe Chorwacji będzie cieplejsze, szczególnie ciepłe miejsca to: Makarska, Dubrovnik i Hvar.

Czy morze w Chorwacji jest ciepłe?

Morze Adriatyckie w Chorwacji jest bardzo ciepłe, latem temperatury wynoszą między 20-30 stopni Celsjusza a zimą nie spadają poniżej 5 stopni Celsjusza, średnia temperatura zimą to 10-14 stopni Celsjusza.

Kiedy najlepiej jechać do Chorwacji?

Jeśli nie preferuje się dużej liczby turystów to najlepiej przyjechać do Chorwacji w Maju lub Wrześniu. Jeśli uwielbia się prażące słońce i tłumy turystów to najlepiej przyjechać do Chorwacji w lipcu lub sierpniu.

Ile kosztują wakacje w Chorwacji 2023? 

W roku 2023 w szczycie sezonu koszt wakacji do Chorwacji to między 3500-4000 zł za osobę za pakiety all inclusive, poza sezonem (kwiecień, maj, październik) opcja all inclusive to 1500-2000 zł za osobę.

Najlepsze Hotele w Polsce

Odkryj Najlepsze Hotele w Polsce z Hotele PL: Chcesz spędzić niezapomniane chwile na urlopie, wczasach czy podczas weekendowego wypoczynku? Hotele PL prezentuje wyjątkowe propozycje hoteli z basenami, jacuzzi, ze spa w atrakcyjnych lokalizacjach Polski. Niezależnie od tego, czy marzysz o pobycie w górach, nad morzem czy nad jeziorem, mamy coś dla Ciebie. Skontaktuj się z nami: kontakt@hotelepl.pl lub pod numerem +48 797 019 375.