Znajdziesz tutaj zestawienie top 5 najciekawszych atrakcji turystycznych w Szklarskiej Porębie, które warto umieścić na liście miejsc wartych zobaczenia. 

Szklarska Poręba jest jednym z najpopularniejszych miejscowości na Dolnym Śląsku. Znajduje się w dolinie rzeki Kamiennej, można stąd wyruszyć na szlaki w Karkonoszach i Górach Izerskich. Zimą jest uwielbiana przez narciarzy, a latem chętnie odwiedzają ją miłośnicy trekkingu i rowerowych wycieczek.

Szklarska Poręba atrakcje turystyczne

Jakie atrakcje turystyczne w mieście Szklarska Poręba i okolicach warto zobaczyć w przerwie między wędrówkami i szusowaniem po ośnieżonych stokach? 

1. Wodospad Szklarki

To drugi pod względem wielkości wodospad w polskich Karkonoszach, znajduje się na wysokości ponad 13 metrów w Karkonoskim Parku Narodowym. Prowadzi do niego dosyć prosta ścieżka, nie trzeba więc mieć wyjątkowej kondycji, aby dostać się w okolice wodospadu. Tuż przy wodospadzie funkcjonuje schronisko z miejscami noclegowymi, a także doskonałą kuchnią serwującą regionalne dania. 

2. Spacer na Szrenicę

Jeśli celem Twojej podróży jest Szklarska Poręba, atrakcje zimą niekoniecznie muszą oznaczać szusowanie po stokach. Przy dobrej pogodzie można również wybrać się na spacer górskimi szlakami. Kilka z nich prowadzi na Szrenicę, najpopularniejszy szczyt w Szklarskiej Porębie. Najwygodniej jest dostać się na szczyt czerwonym szklakiem, który prowadzi ze Szklarskiej Poręby obok Kruczych Skał, Wodospadu Kamieńczyka i biegnie niedaleko wierzchołka góry. Droga jest wygodna, bo szeroka i wyłożona kamieniami. Na początku prowadzi przez las, potem przerzedza się niedaleko Hali Szrenickiej.

Kto wejdzie w okolice szczytu, może podziwiać przepiękny widok na Karkonosze oraz Góry Izerskie. Osoby, które chcą podziwiać widoki, a niekoniecznie wędrować nieustannie pod górę, mogą skorzystać z wyciągu krzesełkowego, który zimą jest popularny przede wszystkim wśród narciarzy. Kolejka krzesełkowa jest konstrukcją dosyć starą, a co za tym idzie – jedzie dosyć powoli. Można jednak dzięki temu dużo dłużej podziwiać wyjątkowe widoki. 

3. Muzeum Ziemi Juna – Strażnica Walońska

Nie samymi górskimi szlakami żyje Szklarska Poręba. Co robić w przerwach pomiędzy szusowaniem? W mieście i okolicach do zwiedzania jest całkiem sporo. Ciekawym miejscem jest Muzeum Ziemi Juna, opowiadające historię dawnego ludu Walończyków, którzy w XI wieku przybyli w rejon Sudetów. Ludność ta specjalizowała się w przetwarzaniu złota, srebra, kamieni szlachetnych i innych złóż. Muzeum, znajdujące się w miejscu dawnej walońskiej strażnicy w ciekawy sposób opowiada historię tego ludu, a przy okazji można zobaczyć bogatą kolekcję minerałów nie tylko z Dolnego Śląska, ale również z całego świata. 

4. Mała Japonia Ogród Japoński

Ciekawe atrakcje dla dzieci Szklarska Poręba i okolice mają o każdej porze roku. Jednym z wyjątkowo polecanych miejsc jest Mała Japonia Ogród Japoński w położonej niedaleko Szklarskiej Poręby miejscowości Przesieka. To najwyższy park zabaw na Dolnym Śląsku, w którym można wybrać się na ponad 10-metrowe zjeżdżalnie, tory przeszkód, ścianki wspinaczkowe, a także do pełnego atrakcji parku linowego. Mała Japonia to także przepiękny ogród wykonany zgodnie ze sztuką japońską i filozofią feng shui. Na uwagę zasługują tutaj między innymi przepiękne, miniaturowe drzewka bonsai, które wyglądają jak potężne rośliny zamknięte w niewielkich doniczkach.

5. Termy Cieplickie w Jeleniej Górze

Osoby, którym marzą się wodne szaleństwa w górach, powinny zdecydować się na Termy Cieplickie. Szklarska Poręba leży rzut beretem od Jeleniej Góry, w którym można odkrywać ten niezwykły aquapark. To idealne miejsce zarówno dla dzieci, jak i dorosłych spragnionych wypoczynku w komfortowych warunkach. Na gości czekają baseny termalne, aquaparki ze zjeżdżalniami, torami przeszkód, brodzikami dla dzieci, a także strefa fitness i spa, w której można oddać się w ręce profesjonalistów od zabiegów na twarz i ciało. Wizyta w Termach Cieplickich będzie idealną odskocznią od intensywnego i aktywnego wypoczynku w górach. 

Najlepsze Hotele w Polsce

Odkryj Najlepsze Hotele w Polsce z Hotele PL: Chcesz spędzić niezapomniane chwile na urlopie, wczasach czy podczas weekendowego wypoczynku? Hotele PL prezentuje wyjątkowe propozycje hoteli z basenami, jacuzzi, ze spa w atrakcyjnych lokalizacjach Polski. Niezależnie od tego, czy marzysz o pobycie w górach, nad morzem czy nad jeziorem, mamy coś dla Ciebie. Skontaktuj się z nami: kontakt@hotelepl.pl lub pod numerem +48 797 019 375.